Hjem Nyheter Nytt Portugal forbyr ansiktstildekking – brudd kan koste 3 000 euro

Portugal forbyr ansiktstildekking – brudd kan koste 3 000 euro

Fra 23. september blir klær som er ment å skjule ansiktet forbudt på en rekke offentlige steder i Portugal. Loven nevner ikke nikab eller burka spesifikt, men Amnesty mener muslimske kvinner som bruker heldekkende slør vil bli særlig berørt.
Fra 23. september blir det forbudt å bruke klær som skjuler ansiktet på en rekke offentlige steder i Portugal. Loven er generelt formulert, men Amnesty mener den særlig vil ramme muslimske kvinner som bruker nikab eller burka.
Fra 23. september blir det forbudt å bruke klær som skjuler ansiktet på en rekke offentlige steder i Portugal. Loven er generelt formulert, men Amnesty mener den særlig vil ramme muslimske kvinner som bruker nikab eller burka.

Den portugisiske loven ble publisert i landets offisielle lovtidende 24. august og trer i kraft 30 dager senere, 23. september.

Lovteksten forbyr bruk av klær som er ment å skjule eller hindre at ansiktet vises i offentlige rom. Forbudet gjelder blant annet på offentlige veier, steder som er åpne for publikum og steder der det tilbys offentlige tjenester. Det omfatter også arrangementer, idrettsaktiviteter og demonstrasjoner.

Loven omtaler ikke burka eller nikab direkte. Ordlyden gjelder all tilsiktet ansiktstildekking.

Bøter på opptil 3 000 euro

Personer som bryter forbudet uaktsomt, kan få bøter på mellom 150 og 750 euro. Ved forsettlige brudd er bøtene mellom 400 og 3 000 euro.

Det er politiet som skal kontrollere at loven følges, mens kommunene skal behandle sakene og ilegge bøtene.

Loven inneholder samtidig flere unntak. Ansiktet kan fortsatt dekkes av helsemessige eller yrkesmessige grunner, i forbindelse med kunst, underholdning eller reklame og på grunn av vær eller sikkerhet.

Forbudet gjelder heller ikke på fly, i diplomatiske og konsulære lokaler eller i gudshus og andre hellige steder.

Straff for å tvinge noen til å dekke ansiktet

Loven forbyr også å tvinge andre til å dekke ansiktet.

Den som ved hjelp av trusler, vold, tvang eller maktmisbruk tvinger noen til å skjule ansiktet på grunn av kjønn, kan straffes med opptil to års fengsel eller bøter. Straffen skjerpes dersom den utsatte er mindreårig.

Lovforslaget hadde sitt utspring i et initiativ fra det høyrepopulistiske partiet Chega.

Amnesty: Kan isolere muslimske kvinner

Amnesty International kritiserte loven allerede da parlamentet vedtok den i juli.

Organisasjonen mener at loven, til tross for at direkte henvisninger til islam ble fjernet fra tidligere versjoner, i praksis vil ramme muslimske kvinner som selv velger å dekke ansiktet.

– Dette nye lovverket er diskriminerende og en trussel mot menneskerettighetene, sa João Godinho Martins, leder for Amnesty International Portugal.

Amnesty mener forbudet kan gripe inn i både religionsfriheten og ytringsfriheten.

Organisasjonen advarer også om at kvinner som bruker heldekkende slør kan bli mer isolert fra samfunnet og få vanskeligere tilgang til utdanning, arbeidsliv og offentlige tjenester.

Den portugisiske loven kommer samtidig som spørsmålet om ansiktstildekking diskuteres i flere europeiske land. I Norge har blant annet KrF tatt til orde for et nasjonalt forbud mot ansiktsdekkende plagg.