Hjem 2026 Utg 46-26.11.2026 Jamal gir bort hele helgens omsetning: – Vi må handle

Jamal gir bort hele helgens omsetning: – Vi må handle

Jamal Almansour med et takkebrev fra Leger Uten Grenser etter tidligere innsamlinger.
Foto: Privat
Familieoppskrifter fra Aleppo ble starten på et nytt liv i Oslo. Nå bruker Jamal Almansour gatekjøkkenet sitt til å hjelpe mennesker rammet av krig.
Familieoppskrifter fra Aleppo ble starten på et nytt liv i Oslo. Nå bruker Jamal Almansour gatekjøkkenet sitt til å hjelpe mennesker rammet av krig.

Lørdag 7. og søndag 8. november skal hele omsetningen hos Jamal’s Falafel på Grünerløkka gå til Leger Uten Grenser. Det blir fjerde gang innehaver Jamal Almansour arrangerer en slik innsamling.

De tre første innsamlingene ga til sammen 623.239 kroner, ifølge en pressemelding. Pengene fra den kommende helgen skal støtte organisasjonens medisinske arbeid for krigsrammede, blant annet i Gaza.

Fra Aleppo til Grünerløkka

Almansour vokste opp i Aleppo i Syria og begynte å arbeide som niåring. Matoppskriftene lærte han av foreldrene og bestefaren, som startet med å selge mat fra et telt utenfor en fabrikk i 1952.

Krigen tvang ham på flukt, og i 2016 kom han til Norge. I 2024 åpnet han gatekjøkkenet i Heimdalsgata, der familieoppskriftene fortsatt er utgangspunktet for maten.

Innsamlingene handler både om å hjelpe andre og om takknemlighet for hjelpen han selv har fått i Norge. Samtidig reagerer han på lidelsene i Gaza.

– Når verden svikter, må vi handle. Derfor går hver falafel vi selger disse to dagene til å redde liv, sier han.

Omsetningen gis til innsamling

Historien hans er fortalt i boka «Smaken av håp», skrevet sammen med Mariana Gutierrez Duque. Ifølge pressemeldingen har boka samlet inn ytterligere 40 000 kroner til Leger Uten Grenser.

Med bidrag til Redd Barna inkludert oppgir gatekjøkkenet å ha gitt over 700 000 kroner til humanitære formål. Beløpet omfatter dermed mer enn de tre tidligere helgeinnsamlingene.

Under innsamlingen 7.–8. november holder gatekjøkkenet åpent begge dager, opplyser arrangøren. Hele beløpet kundene handler for, skal gå til Leger Uten Grenser.

Boka selges også på stedet, og overskuddet fra boksalget går til organisasjonen. For serveringen denne helgen er løftet å gi bort hele omsetningen.