
Foto: Flickr
Om lag 1.800 utenlandsfødte leger og sykepleiere arbeidet i Nord-Norge i 2025, mot rundt 1.300 ti år tidligere. De utgjorde 22 prosent av legene og 13 prosent av sykepleierne, viser analysen KPB har laget for Kunnskapsbanken for Nord-Norge.
Fra 2015 til 2025 økte antallet utenlandsfødte leger og sykepleiere med 36 prosent. Blant norskfødte var veksten 11,2 prosent.
Nordland og Finnmark hadde høyere andeler utenlandsfødte leger enn Troms. I Finnmark var 27 prosent født utenfor Norge, mot 25 prosent i Nordland og 18 prosent i Troms.
Har utdanning fra Norge
Om lag 41 prosent av de utenlandsfødte legene hadde tatt hele eller deler av legeutdanningen i Norge. Mange av de utenlandsfødte legene og sykepleierne hadde også lang botid eller norsk statsborgerskap.
«Tallene viser dermed at utenlandsfødt ikke nødvendigvis betyr utenlandsk utdannet eller kortvarig arbeidsinnvandrer», skriver Kunnskapsbanken, som samtidig understreker at tallene ikke viser om personene blir værende i Nord-Norge over tid.
En egen analyse fra Statistisk sentralbyrå viser at nesten 88.000 innvandrere og utenlandske pendlere arbeidet i helse- og omsorgstjenestene i Norge i 2025. Det tilsvarte 19,5 prosent av alle sysselsatte i sektoren, mot 14,4 prosent i 2015.
Nesten 90 prosent av økningen i antallet innvandrere siden 2015 kom i stillinger med direkte pasientkontakt. SSB opplyser også at 31 prosent av innvandrerne og de utenlandske pendlerne i sektoren hadde mer enn 20 års botid i Norge.







