
Foto: Wikicommons/Øyvind Hartløff Helland
- Terrorofre inviteres til å delta i en ny studie - 14.03.2025
- Frivillig integreringsarbeid får millionstøtte - 13.03.2025
- Norsk-afghaner nominert til Kulturdepartementets debutantpris - 12.03.2025
Kripos pågrep mannen i oktober 2022.
Justis- og beredskapsdepartementet besluttet 14. februar at mannen skal utleveres. I vedtaket la departementet vekt på at Norge etter FNs folkemordkonvensjon har en forpliktelse til å utlevere mannen til Rwanda.
– Vi registrerer at Justis- og beredskapsdepartementet etter en grundig vurdering har besluttet at siktede skal utleveres for å stilles for retten i Rwanda, sier politiadvokat Thea Elise Kjæraas i Kripos i en pressemelding.
Fra april til juli 1994 ble mellom 800.000 og 1 million tutsier og moderate hutuer slaktet ned i et folkemord gjennomført av hæren og hutumilitsene Interahamwe og Impuzamugambi. Det er antatt at opp mot 200.000 personer deltok i folkemordet.
I utleveringssaker avgjør domstolen om utlevering lovlig kan skje. Dersom domstolen har konkludert med at vilkårene for utlevering er oppfylt, er det opp til Justis- og beredskapsdepartementet å avgjøre om utlevering skal skje.
Departementets vedtak kan påklages til Kongen i statsråd. Klagefristen er tre uker.