
Foto: Universitetet i Stavanger
- Samler inn eid-gaver for vanskeligstilte familier - 26.03.2025
- Rima Iraki inviterer seerne hjem til eid-fest - 25.03.2025
- Nye kortfilmer om rasismens hverdagslige opplevelser - 22.03.2025
Fire temaer sto på agendaen på Nettverkskonferansen i Stavanger i mai: språk og språkpolicy i akademia, skeive ansatte og studenter, studenter og ansatte med nedsatt funksjonsevne og som er innvandrere og etterkommere av innvandrere.
På samme måte som at det å jobbe for likestilling har gått fra bare kjønnsbalanse til å handle om likestilling i bredt, har også de årlige likestillingskonferansene for forskningssektoren utvidet seg de siste årene.
Ledere begynner også å bli litt leie av mangfoldsbegrepet, forteller Rosa Cam Andrade, HR-rådgiver ved UiS.
– Mangfold er et begrep som favner vidt og det er lett å bli overveldet. Men det handler mest om at alle skal føle seg inkludert, og vi har bedt innlederne om å forklare hva de legger i det, sier Andrade, til Kifinfo.
Utforsker andres og egne erfaringer
Norma Wong, som tidligere har vært forsker ved Senter for interkulturell kommunikasjon ved VID vitenskapelige høgskole, har levd og erfart det hun skal snakke om på konferansen.
Wong er fra Hongkong, tok bachelor i England, master i Singapore, doktorgrad i Hongkong med opphold i både Beijing i Kina og Bangalore i India, før hun flyttet til Norge som forsker.
– Forskningen min har handlet mest om syriske og ukrainske flyktninger i Norge og deres erfaringer med arbeidslivet. Men åtte år her har gjort at jeg også har utforsket egne erfaringer som immigrant, sier hun.
Forskjell mellom mangfold og inkludering
Wong har nylig sluttet på VID og flyttet til Oslo for nok en gang å starte på nytt. Ifølge henne er det en stor forskjell mellom mangfold og inkludering.
– Det er først med inkludering at man kan «make the magic work».
Hun forklærer nærmere:
– Lederne må anerkjenne at mangfoldet ikke er en byrde, selv om det så klart krever ekstra innsats. De må unngå å putte folk i bås og de må skape en kultur der forskjeller blir verdsatt.