Offerrolle og ambassadehjelp
Barnevernet har på grunn av sakens omfang ikke valgt å gå nærmere inn i saken. Saken er nå også blitt så stor i indiske medier at Indias ambassade i Norge har valgt å bruke diplomatiske muskler, og har vært i flere møter med overnevnte instans for å finne frem til en løsning. Nå har til og med Indias president Pratibha Patil sagt at hun vil kontakte Kong Harald i sammenheng med saken.
Jeg må si meg ganske forundret over hvor langt man har latt dette gå. En tydeligvis ressurssterk familie spiller på offerrollen for å få hele det indiske folket med seg i en sak hvor man egentlig burde unngått så mye medieoppmerksomhet. At Barnevernet kan være en firkantet institusjon er et kjent faktum, men at både Indias ambassade og andre tilknyttede aktører er så aktive synes jeg vitner om en overreaksjon. Når indiske TV-kanaler bruker ord og vendninger som "Norway Nightmare", er det også uansvarlig. Slike karakteristikker vil ikke annet enn bidra til en demonisering av Norge på tynt grunnlag, hvor en partene spiller på
Ensidig forsvarstaktikk
Inntrykket indere må sitte med etter all denne opphaussingen er at Norge og norske myndigheter må være notorisk diskriminerende og ute etter å ta ikke-vestlige innvandrere for enhver pris. Selv barn er ikke fredet. Personlig har jeg inntrykk av at offentligheten bare har fått én versjon. Og det er denne versjonen som har fått enkelte i det offentlige India til å blande seg inn i en sak som er bestemt på bakgrunn av norske regler og lov. Hvor er foreldrenes rolle? Er de helt skyldfrie? Bekymringsmeldingen kunne jo ikke kommet av selv.
For en tid siden satt jeg i et uhøytidelig møte hos en ambassadør her i Oslo. Jeg fikk en kort og grei innføring i hva ambassader kan tillate seg og hva de ikke kan tillate seg når deg gjelder samtaler og møter med norske myndigheter, politi og andre offentlige instanser i saker som gjelder innbyggere fra det aktuelle landet. Kort sagt: å ta kontakt er lov, selv når vedkommende er i norsk varetekt, så lenge personen ønsker å ha kontakt med sitt fødelands diplomater. I barnevernssaken, selv om dette ikke er en kriminell straffesak, er småbarnsfamilien "den krenkede parten". Å ta kontakt med sitt lands ambassade er det teknisk riktige. Men at man sammen med ambassaden utnytter situasjonen for å få omgjort et norsk lovmessig vedtak er på kanten.
Krenkethet gir ikke rett
Hvis norske offentlige instanser vender om, kan det skape en farlig presedens, hvor enhver utenlandsk statsborger som føler seg krenket av norske lovvedtak kan gå til sin ambassadør og hausse opp en mediestemning som påvirker opinionen. En løsning som tilfredsstiller alle partene i denne konflikten bør være idealet. Løsning må imidlertid baseres på norsk lov, ikke på noe som indiske tjenestemenn ønsker å foreslå.



Kommenter denne artikkelen
Kommentarer
skrevet av Phayao 25.01.2012 17:55
Norske mødre setter smokk i munnen før de gir til baby. Det er jo fult av bakterier og mer mer.
???
skrevet av Puneet 25.01.2012 22:11
India is a unique country which has a culture of thousand of years. One aspect is common all over India and that is "FAMILY" togatherness and sacrifices which people are ready to do for families. In India, kids get a family of parents, grandparents, maternal and Paternal relatives. If you authority thinks parents are not perfect as per Norwegian standards (Which are contestable), please send kids back to India. By not doing so, Norway has displayed in-sensitiveness and you display the same in your article. For you, it is just a matter of law that Kids have been abducted from a family BUT for most parents in India, it is a matter of life and death. Hence, you underestimate the pain each of us is feeling for Indian Parents. Let kids be back to their parents and you can see a Tsunami of love from all of India
skrevet av Harman 25.01.2012 22:33
If you come to India and sleep separately from your children, then it is considered that you have no emotional connect with Children. And we are 20% of world population who think in this manner. You think just the opposite.
Hence, Child Abduction services cannot do an objective analysis of who is a good parent. They are incapable of understanding rich Indian culture where Children love their parents and take care of them in old age. How does Norwegian kids do in this???
skrevet av Lava 25.01.2012 23:22
For the ignorant writer, at least read this and understand what crime abduction services have done.
http://www.norwaynews.com/en/~view.php?72T8954QR74833u285Tie844PN3887Xj76IHo353K9L8
skrevet av Sosionom 26.01.2012 01:24
Saken er at ingen virkelig hører etter hva statsministeren sier:
"Norge er et flerkulturelt land nå, det må vi bare forholde oss til." (Stoltenberg, J. NRK 2011)
Hvis Norge er et flerkulturelt land må det være åpent for at folk oppdrar sine barn på annen måte enn det vi er vant til.
Hvis folk ikke får det, er ikke Norge et flerkulturelt land. Da er det et monokulturelt land, med selektiv toleranse for enkelte kulturer. F.eks. islam.
Jeg kjenner to indiske familier i Norge. Jeg kan ikke finne noe å utsette på deres måte å oppdra sine barn på. Jeg ser at deres barn er mer harmoniske og veloppdratte enn mange norske barn jeg treffer.
Mange ansatte i barnevernet er bevist når de velger ut saker. De tar de sakene hvor de venter minst bråk. Jeg har sett dette i årevis. Mange barnevernsansatte er livredde på jobben. Veldig ofte har de en god grunn for å være det. Samfunnet blir mer og mer voldelig, vi klarer ikke stoppe det.
skrevet av Indian 26.01.2012 22:42
Indisk presse skrev om saken ut i fra sakens dokumenter mens BV gjemte seg bak taushetsplikten. Det hadde vært so enkelt for BV å henvise til indisk presse.
Jeg fikk tak i noen dokumenter og hele saken er bygd på fordommer og antakelser. En mail til en indisk avis var det jeg gjorde.
Er det er krav å bruke stellebord i Norge? Er det forbudt å plassere leker på vinduskarmen? BV har virkelig dummet seg ut i denne saken.
Den dagen barne forlater Norge, legger jeg ut alle papirer jeg har om saken. Det vil komme frem navn på de involverte og forsteforeldre.
skrevet av Katrine 28.01.2012 03:26
De har lov til å lage stor sak ut av dette jo. Det samme hadde gjort hvis jeg hadde mistetbarna mine. barnevernet i norge har virklig drittet seg ut. de elsker å ta barn fra foreldrene sine. familien sin leilighet så rent å pent ut. de lever akurat som vanlig mennsker. hvorfor faen for de ikke lov til a gji barna sine mat med hendene?? aldri har jeg set noe så idiotisk. de barna trenger foreldrene sine. sette to søsken på separete plasser er helt feil. denne saken gjør meg helt gal.
skrevet av Vic 29.01.2012 03:54
The current pressure is due to the fact that Norway has ignored India's concerns for 8 long months. Now the matter is way past the narrow points of Norwegian law. The Norwegian state has likely committed gross violations of human rights, according to both UN and EU laws. The treatment of the vulnerable mother defies belief in its cold, calculated cruelty.
skrevet av Tatiana Bitkina, 92482402 06.02.2012 17:25
Hva må gjøre rettighetsløs utenlandsk statsborger når barnevern brudd på sine barneverns lover , FN lover og fylkesmannen og andre offentlige støtte dem ?
skrevet av Sosionom 06.02.2012 19:31
Skaff deg bistandsadvokat snarest. Barnevernet skal betale regningen.
Mer enn det kan jeg dessverre ikke hjelpe deg vi et debattinnlegg.