
Foto: Bundesministerium für Europa, Integration und Äußeres
- Fawzi Warsame innstilt som ny AUF-leder - 15.09.2026
- Store demonstrasjoner mot AfD over hele Tyskland - 12.09.2026
- Ny utstilling viser fram norske steinaldermennesker for første gang - 11.09.2026
Da Russland trappet opp angrepene mot hovedstaden ble barna evakuert fra de to barnehjemmene Svyatoshinksyj og Darnytskyyj. De flest av barna er fysisk eller psykisk utviklingshemmet.
– Disse barna har sykdommer som gjør at de trenger mye oppmerksomhet og omsorg, sier Larissa Leonidovna som leder Svyatoshinksyj barnehjemmet i Kyiv.
Ifølge FN har nesten 836.000 mennesker flyktet fra Ukraina til nabolandene den siste uken. Det kalde været i Øst-Europa har gjort det enda mer krevende.
Sjef i FNs flyktningbyrå Filippo Grandi har varslet at Europa står overfor den største flyktningkrisen siden Balkan-krigene. Byrået anslår at antallet flyktninger snart vil bikke 1 million.
Til sammen utgjør de 216 personer bestående av barn og deres ledsagerne.
Etter at de ankom togstasjonen Záhony i Ungarn, ble de fraktet videre med buss i grupper på tretti. Målet er byen Opole i Polen, der de skal bo og bli tatt vare på videre.







