- Utrops utgave 47 – 2025 er ute nå! - 04.12.2025
- Forside av utgave 47-2025 - 04.12.2025
- Når rettssikkerheten svikter – familier lever i frykt for retur - 04.12.2025
Er det unge eller eldre, kvinner eller menn som oftest får ordet? Hvor ofte intervjues personer med utenlandske navn? Hvilke yrkesgrupper dominerer samfunnsdebatten? Og hvordan påvirker journalistens alder og kjønn valg av kilder?
Finner yngre journalister yngre kilder? Slipper flere mennesker med utenlandsk bakgrunn til i saker skrevet av journalister som selv har utenlandsk bakgrunn? Og hva er den typiske profilen til Norges kommentatorstand?
Analysen er et bidrag til samtalen om mangfold i norske medier. Ved å undersøke hvem som kommer til orde i mediene får vi innsikt i hvem som får makt til å påvirke samfunnsdebatten.
Program
Presentasjon av funnene ved Guro Lindebjerg, leder av Retriever og Malene Augestad, senior medieanalytiker, Retriever
Kommentar til rapporten fra Elin Floberghagen, generalsekretær i Norsk Presseforbund, og Xueqi Pang, journalist i VG.
Analysen er utført av Retriever på oppdrag fra Stiftelsen Fritt Ord.
Tid: 03.09, kl. 08.30-10.00.
Sted: Fritt Ord, Uranienborgveien 2.
