Hjem Nyheter Nytt Her lærer kvinnene mer enn norsk – tilbudet har holdt på i...

Her lærer kvinnene mer enn norsk – tilbudet har holdt på i ti år

AKS på Lillehammer kombinerer norskøving med aktiviteter og sosialt fellesskap.
Foto: Marit Dehli-Johannesen
Et tilbud på Lillehammer har samlet flerspråklige kvinner i ti år. For flere av deltakerne har møtestedet fått en større betydning enn de først hadde ventet.
Et tilbud på Lillehammer har samlet flerspråklige kvinner i ti år. For flere av deltakerne har møtestedet fått en større betydning enn de først hadde ventet.

AKS i regi av  Frelsesarmeen på Lillehammer markerer ti år i 2026. Tilbudet kombinerer norskopplæring, arbeidstrening, samfunnskunnskap og sosiale aktiviteter for flerspråklige som mottar økonomisk sosialhjelp fra Nav.

AKS står for Arbeid, Kompetanse og Samhandling og drives som et samarbeid mellom Frelsesarmeen, Lillehammer kommune og Nav Lillehammer Gausdal.

Deltakerne møtes to dager i uken i Frelsesarmeens lokaler. Rundt ti personer deltar om gangen, og over 50 kvinner fra 13 forskjellige land har vært innom tilbudet siden oppstarten.

Språket trenes i hverdagen

Norskopplæringen foregår ikke bare gjennom bøker og grammatikk.

Deltakerne går blant annet på tur, besøker museer og utstillinger og lærer om norsk natur, historie og høytider. De har også fått undervisning om blant annet brannvern og kvinnehelse.

For noen har AKS blitt en mulighet til å holde på norsken etter at de har avsluttet annen opplæring.

Zakia fra Afghanistan forteller til Frelsesarmeen at hun aldri gikk på skole i hjemlandet. Etter flere år med opplæring i Norge ble hun sittende hjemme uten et nytt tilbud, og hun opplevde at norskkunnskapene gradvis ble dårligere.

Da hun begynte på AKS, kom språket tilbake litt etter litt.

– Mennesker som kommer hit og er veldig usikre, både på språk og samhandling, finner en trygghet som gjør at de tør å snakke og tør å dele, sier Hilde Langseth, leder for AKS på Lillehammer.

Vil motvirke at kvinnene blir sittende alene

Det sosiale er en viktig del av tilbudet.

Flere av kvinnene har av ulike grunner stått utenfor skole eller arbeidsliv. På AKS får de møte andre samtidig som de trener på språk og på å håndtere praktiske sider ved hverdagen i Norge.

Enas fra Etiopia sier at det sosiale fellesskapet er spesielt viktig for henne. Hun ønsker samtidig å utvikle både muntlig og skriftlig norsk.

Deltakerne bidrar også i tilbudet Hjerterom, et treff for eldre hjemmeboende. Der lager de blant annet mat, dekker bord og snakker med de eldre.

Langseth mener dette også synliggjør ressursene kvinnene selv har.

Målet er større selvstendighet

Ifølge Frelsesarmeen er målet ikke bare at deltakerne skal lære flere norske ord.

Tilbudet skal gjøre det lettere å forstå samfunnet og mestre hverdagen mer selvstendig. For eksempel ønsker AKS at kvinnene skal kunne klare vanlige situasjoner uten å måtte bruke barna sine som tolker.

Langseth beskriver dette som «livskompetanse» – kunnskap og trygghet som kan gjøre deltakerne bedre rustet til å leve selvstendige liv i Lillehammer.