Hjem Nyheter Barnekunstmuseet får redningsline – men dørene forblir stengt

Barnekunstmuseet får redningsline – men dørene forblir stengt

Barnekunstmuseet på Frøen har vært stengt etter at den statlige driftsstøtten forsvant.
Et kommunalt løft kan redde en unik kunstsamling fra konkurs. Men for barn og skoleklasser som vil inn dørene, er situasjonen fortsatt usikker.
Et kommunalt løft kan redde en unik kunstsamling fra konkurs. Men for barn og skoleklasser som vil inn dørene, er situasjonen fortsatt usikker.

Oslo-byrådet vil sette av to millioner kroner til Det Internasjonale Barnekunstmuseet på Frøen i budsjettet for 2027. Museet skal også inn i kommunens faste kulturstøtteordning dersom forslaget blir vedtatt.

Det gir museet et økonomisk pusterom etter et år der konkursfaren har hengt over institusjonen. Samtidig er pengene langt fra nok til å erstatte statsstøtten på 5,3 millioner kroner som forsvant fra 2026.

– Kan ikke åpne dørene ennå

Museumsleder Angela Goldin sier at den kommunale støtten gjør at museet kan unngå konkurs og beholde den omfattende samlingen i Norge.

Men publikum må fortsatt vente.

– Nå unngår vi konkurs og oppbud, men foreløpig kan vi ikke åpne dørene for publikum igjen, sier Goldin til VårtOslo.

Museet har sendt rundt 90 søknader om økonomisk støtte og håper flere av dem skal gi penger nok til å starte ordinær drift igjen. Foreløpig finnes det ingen bekreftet dato for gjenåpning.

Museets opplyser at de ordinære åpningstidene er innstilt etter bortfallet av den statlige driftsstøtten.

Mistet 5,3 millioner fra staten

Det Internasjonale Barnekunstmuseet fikk tidligere 5,3 millioner kroner i årlig statlig støtte. Da regjeringen la fram statsbudsjettet for 2026, forsvant støtten.

Museet stengte for ordinært publikum i desember 2025. Ifølge Goldin fikk ledelsen beskjed kort tid før budsjettforslaget ble offentliggjort. Hun sier til VårtOslo at museet fortsatt ikke har fått en tilfredsstillende forklaring på hvorfor støtten falt bort.

Museet har selv kritisert avgjørelsen kraftig og mener den satte hele institusjonens framtid i fare. Dette er museets egen vurdering; Kulturdepartementets begrunnelse må ses separat fra museets kritikk.

Utrop omtalte allerede i mars faren for at Barnekunstmuseet måtte legge ned etter at statsstøtten forsvant. Den nye kommunale støtten betyr at situasjonen nå er endret: Konkursfaren er redusert, men driften er fortsatt ikke fullfinansiert.

Byrådet peker på mangfold

Det er kulturbyråd Mehmet Kaan Inan fra Høyre og finansbyråd Hallstein Bjercke fra Venstre som står bak forslaget om to millioner kroner.

Inan begrunner støtten blant annet med museets rolle innen mangfold og inkludering.

– Dette museet er en viktig arena for det vi jobber for i Oslo, nemlig mangfold og inkludering, sier han til VårtOslo.

Byrådet vil samtidig innlemme museet i kommunens faste kulturstøtteordning. Det kan gi mer forutsigbar finansiering enn enkeltstående krisebevilgninger, men størrelsen på framtidige tilskudd er ikke dermed sikret.