
Et fly med 75 kvinnelige afghanske fotballspillere, deres familier og ansatte i fotballforbundet, har fått lande i Australia etter at de flyktet fra Kabul.
Latest posts by Redaksjonen (see all)
- Utrops utgave 21 – 2023 er ute nå! - 25.05.2023
- Forside av utgave 21-2023 - 25.05.2023
- Kollektivet - 25.05.2023
De afghanske fotballspillerne, som på tirsdag fløy ut av Kabul, er den første gruppen som har fått muligheten til å søke tilflukt fordi de frykter at de er utsatt som idrettsutøvere under Taliban-styret.
– Vi håper å få ut så mange som vi kan i løpet av de nærmeste par dagene. Tiden er i ferd med å løpe ut.
Det sier Haley Carter, en tidligere amerikanske soldat og forhenværende assistenttrener for det afghanske kvinnelandslaget i fotball. Haley har spilt en avgjørende rolle med å få til evakueringen av fotballspillerne, sammen med FIFPRO, den internasjonale fagforeningen for fotballspillere.