
Foto: Tirana Economic Forum
- Høyre-politiker klager inn Document til PFU - 24.09.2026
- Regjeringen vil ikke forby koranskoler med overnatting - 23.09.2026
- Norge har gitt ukrainere 105 millioner kroner for å reise hjem - 23.09.2026
– Fra og med i dag er byggene funksjonelle. Alt er klart for å ta inn migranter, sier ambassadør Fabrizio Bucci.
Avtalen mellom de to landene ble signert i november i fjor av Italias statsminister Giorgia Meloni og hennes albanske motpart Edi Rama.
I henhold til avtalen skal migranter som reddes på sjøen på vei mot Italia, holdes i asylsentre i Albania mens søknadene deres behandles i Italia
Migrantene som anses som mest sårbare, altså kvinner og barn, skal fraktes til Italia, mens resten sendes til et asylsenter i den albanske kystbyen Shengjin for registrering. De skal så fraktes til et annet senter i byen Gjader, der de skal være mens søknadene deres behandles i Italia.
I Gjader holdes migrantene i bygninger på rundt 12 kvadratmeter, omringet av en høy mur og voktet av politi.
Avtalen har skapt bekymring blant menneskerettighetsgrupper, mens den har høstet ros fra EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen. EU ser på avtalen som en mulig fremtidig mal som andre land kan følge.
(©NTB)







