
Foto: flickr.com
- Sjef for Norges største flerkulturelle festival - 17.09.2026
- Riksteatret tar 22. juli-fortelling ut til ungdom over hele landet - 17.09.2026
- – Språklæring må skje mellom mennesker - 15.09.2026
– Vi hadde sett på forhånd at det var mange asylsøkere med endelig avslag ved asylmottaket i Sandnessjøen. Det ville vi gjøre noe med. Derfor har vi gått veldig grundig til verks i dag, sier politioverbetjent Magne Løwe til NRK.
Totalt er det 40 asylsøkere fra ulike afrikanske land ved mottaket i Alstahaug som har fått endelig vedtak om utvisning fra Schengenområdet.
– Sju asylsøkere er allerede i ferd med å bli transportert ut av landet. Resten vil bli sendt ut av landet etterhvert.
– Vet om hjemsendelse
Ifølge Løwe vet personer som ikke retter seg etter utreiseplikten, vet at de før eller siden kan bli pågrepet av politiet og uttransportert.
– Løsningen er derfor å reise hjem frivillig. Der politiet har avklart personens identitet og der det foreligger gyldig reisedokumenter eller pass på personen prøver vi å gjennomføre retur så raskt som mulig, sier Løwe til NRK.







