Hjem Nyheter Nytt – EU må forberede seg på flere migrantkriser

– EU må forberede seg på flere migrantkriser

EU må være forberedt på flere migrantkriser, hevder sjefen for EUs grensebyrå Frontex, Fabrice Leggeri.
Foto: Wikimedia Commons
EU må forberede seg på flere migrantkriser som de som har oppstått på grensene mellom Polen og Hviterussland, og Hellas og Tyrkia, sier sjefen for EUs grensebyrå.
EU må forberede seg på flere migrantkriser som de som har oppstått på grensene mellom Polen og Hviterussland, og Hellas og Tyrkia, sier sjefen for EUs grensebyrå.

– Dette er ikke første gang EU har blitt møtt med slike forsøk: Kall det utpressing, geopolitisk utpressing, eller hybridkrig, sier sjefen for EUs grensebyrå Frontex, Fabrice Leggeri.

Han sammenligner situasjonen på grensen mellom Polen og Hviterussland med det man så i februar i fjor da Hellas prøvde å hindre tusenvis av migranter og flyktninger fra å ta seg inn i landet. De hadde blitt ledet dit av Tyrkia.

– Det burde være en vekker for folk som ikke har forstått at migrasjonsstrømmene kan manipuleres for politiske mål mot EU, sier Leggeri.

– Vi er nødt til å forberede oss for disse situasjonene som kan oppstå raskt, legger han til.

Leggeri sier at Frontex nå samarbeider med polske myndigheter for å organisere hjemsendelser av opptil 1.700 migranter og flyktninger til Irak med charterfly i løpet av de kommende ukene.