
Foto: Gideon Lichfield
325 eritreiske og 10 etiopiske flyktninger omkom da de forsøkte å flykte fra krigsområdet i Libya den 22. mars, ifølge The Independent.
Latest posts by Claudio Castello (see all)
- Årets bioingeniør tok opp kampen mot rasismen på jobb - 08.12.2023
- Ny rapport: Etnisk profilering går på tilliten løs - 08.12.2023
- Avin Haj kåret til årets nykommer i frivilligheten - 06.12.2023
Flyktningene reiste fra havnebyen Tajura i nærheten av Tripoli på vei
til Italia med båt da ulykken skjedde i Middelhavet utenfor Libya.
Årsaken er foreløpig ikke kjent, men ifølge Human Rights Watch skal båten ha blitt skutt med tungt artilleri. Både barn, kvinner og menn skal ha mistet livet i denne tragiske hendelsen.
Fikk ikke hjelp
25. mars omkom også 65 somaliske og eritreiske flyktninger etter motorstopp på båten. Flyktningene led av tørst og sult i følge de syv som ble reddet fra ulykken.
– Selv om helikoptere fløy over oss, og vi seilte inn i Middelhavet fikk vi ingen hjelp i følge en av de overlevende til The Independent.
I sorg
Eritreiske diasporamiljøer har holdt sørgemarkeringer etter å ha fått vite om nyheten. I Israel holdt 5000 av landets sterke eritreiske innvandrermiljø en minnestund 9. april. I Storbritania og USA er det også holdt sørgemarkeringen, ifølge The Independent.