
Foto: Wikimedia Commons
Redningsskipet Ocean Viking har plukket opp 128 migranter i tre operasjoner utenfor kysten av Libya, opplyser organisasjonen SOS Méditerranée.
Latest posts by NTB (see all)
- Segregeringen i Oslo-skolen står på stedet hvil - 03.12.2023
- Ayna Mousavi (21) er landets yngste lege - 02.12.2023
- Hadia Tajik: Vi må ta advarsler om svenske tilstander på alvor - 02.12.2023
Italienske myndigheter har gitt skipet instruks om å gå til havn i Ortona midt på kysten av Adriaterhavet. Dermed må migrantene tilbringe tre døgn til sjøs før de kommer til land, skriver hjelpeorganisasjonen i en uttalelse.
Natt til fredag ble 33 mennesker reddet fra en båt som ikke var sjødyktig. Ingen av dem hadde redningsvest. Fire timer senere ble 34 migranter reddet under lignende forhold. Mange i den siste gruppen hadde alvorlige brannskader.
Lørdag ettermiddag ble ytterligere 61 personer – inkludert tre kvinner og to barn – reddet fra en trebåt i havsnød.