(Innenriks) I følge Aftenposten fikk en av fire asylsøkere fra Russland og Ukraina innvilget opphold i Norge i fjor, selv om myndighetene mener at nesten ingen asylsøkere fra disse landene har krav på beskyttelse.
Latest posts by Redaksjonen (see all)
- Visste du at jødene feiret påske lenge før Jesu fødsel? - 04.04.2026
- Nyttår året rundt - 01.01.2026
- Høyesterett sier nei til å behandle rasismedommen mot Vigrid-profil - 25.10.2023
Årsaken til at så mange asylsøkere fra øst fikk bli i landet, er at Utlendingsdirektoratet (UDI) ikke fikk behandlet søknadene deres innen den såkalte 15-månedersregelen. Denne regelen innebærer at asylsøkere automatisk får permanent opphold dersom UDI ikke greier å sluttbehandle søknaden innen 15 måneder.
Avdelingsdirektør Paula Tolonen i UDI bekrefter at tidspress, sommel og rot førte til at mange fikk oppholdstillatelse, men hun sier det ikke vil bli like lett for statsborgere fra Russland og Ukraina å få oppholdstillatelse i Norge i framtiden. Det er satt inn ekstra ressurser i UDI for å få fortgang i saksbehandlings tiden.







