
Foto: Foto: Skjermdump/GoogleMaps
- Høgskolen i Volda tildelt pris for internasjonlisering - 05.12.2025
- Abdinor Mahamed tildeles barnerettighetspris - 05.12.2025
- Ny kampanje tar oppgjør med hatprat i norske klasserom - 04.12.2025
Rådmannens ledergruppe mener kommunen bruker for mye penger på voksenopplæringa og kvalifisering av deltakere til introduksjonsprogrammet for flyktninger. Nå foreslår de å samlokalisere dette tilbudet på Skagerak Arena (bildet), skriver Telemarksavisa.
Introduksjonsprogrammet gir nyankomne flyktninger norskundervisning, og setter dem i stand til å gli inn i det norske samfunnet. NAV-representanter frykter dårligere opplæring og at flere flyktninger vil av den grunn slutte i introprogrammet.
Sparer inn to millioner
Ifølge saksframlegget regner kommunen med å spare to millioner i året på tiltaket. Men synet deles ikke av NAV-representantene.
– Vi er uenige i gruppas konklusjon om at flyttingen ikke vil forringe kvaliteten i opplæringen. er bekymret for at den nye driftsformen på sikt vil føre til at flere flyktninger avslutter introduksjonsprogrammet med overgang til passiv sosialhjelp, heter det i saken som legges fram for politikerne i neste uke.






