Hjem 2026 Utg 09-05.03.2026 Indira tatt ut til Paralympics
Vi

Indira tatt ut til Paralympics

Indira Liseth blir eneste flerkulturell utøver i OL og Paralympics.
Foto: Skiforbundet
Olympiatoppen tok sist uke ut den femte gruppen utøvere til OL i Milano/Cortina. Indira Liseth blir eneste utøver med flerkulturell bakgrunn.

Totalt er det tatt ut 80 utøvere til OL og 11 til Paralympics.

I gruppen som er tatt ut til Paralympics finner vi Indira Liseth, en colombianskfødt norsk paralangrennsløper, som konkurrerer i klassen for sittende utøvere.

Liseth ble adoptert til Norge da hun var seks år gammel, og bor i Bergen. Hun blir eneste utøver med flerkulturell bakgrunn i både OL- og Paralympics-troppen.

Føler seg norsk

I et intervju med Skiforbundet sier Liseth at hun føler seg tvers gjennom norsk, og at hun “ikke lar seg pille på nesen”.

– Inkludering er veldig viktig for meg, og ligger vel kanskje til min natur å være inkluderende. Å prøve å få fleire som har funksjonsnedsettelse og/eller er funksjonshemmet til å være aktiv er også viktig for meg da det har gitt meg masse både mentalt og fysisk. Eg ønsker at fleire skal få den samme gleden og frihetsfølelse som eg har fått av det.

Har tro på utøverne

Toppidrettssjef og leder for OL-troppen, Tore Øvrebø, har stor tro på utøverne.

– OL-uttaket er nå komplett, og vi har en sterk og mangfoldig norsk tropp. Som toppidrettssjef er jeg stolt over hva utøverne i troppen står for og representerer, og jeg ser fram til å følge dem tett under lekene. Troppen består av både godt etablerte, en gruppe unge fremadstormende, samt utøvere som er tilbake etter skade. Noen stjerner har gitt seg siden Beijing, men det er gledelig å se at Norge har nye, sterke utøvere som er i posisjon til å prestere godt, sier han i en pressemelding.