Hjem 2026 Utg 36-17.09.2026 Riksteatret tar 22. juli-fortelling ut til ungdom over hele landet

Riksteatret tar 22. juli-fortelling ut til ungdom over hele landet

Skuespillerne i Ubesvart Anrop (f.v): Ubesvart anrop. Christina Sleipnes, Amina Mohamud, Maja Christiansen, Arjan Nilsen og Jawad Aziz.
Foto: Emil Sollie
15 år etter terrorangrepene 22. juli setter Riksteatret opp «Ubesvart anrop». Forestillingen følger en tenåring som forsøker å finne tilbake til hverdagen.
15 år etter terrorangrepene 22. juli setter Riksteatret opp «Ubesvart anrop». Forestillingen følger en tenåring som forsøker å finne tilbake til hverdagen.

Riksteatret dramatiserer Nora Dåsnes’ prisbelønte tegneserieroman «Ubesvart anrop» i en ny forestilling for barn og unge.

Tegneserieromanen kom ut i 2021, ti år etter terrorangrepene, vant Kulturdepartementets tegneseriepris for 2021 og deretter Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris i 2022.

Nordisk råds jury beskrev verket som en sterk, troverdig og nyansert skildring av hvordan terroren rammet hele det norske samfunnet, og trakk fram hvordan boka kombinerer politiske samfunnsspørsmål med individuelle og eksistensielle spørsmål.

Manus og regi er ved Toril Solvang-Kayiambakis. Etter turnépremieren i Egersund 22. september skal forestillingen spilles på rundt 40 steder over hele Norge.

Historien foregår i ukene etter terrorangrepene 22. juli 2011. Hovedpersonen Rebekka skal begynne på videregående knapt en måned etter angrepene. Hun kjente ingen av dem som ble drept, og mener derfor at hun burde klare å gå videre med livet.

Gir innsikt

Rebekka forsøker å konsentrere seg om det vanlige ungdomslivet: skolerevyen, venner, fester og Daniel med det krøllete håret. Samtidig fortsetter 22. juli å prege tankene hennes.

«Ubesvart anrop» handler om hvordan unge mennesker forsøker å forstå en meningsløs hendelse, men også om vennskap, fellesskap og muligheten for å finne veien tilbake når verden oppleves utrygg.

Riksteatret ønsker gjennom forestillingen å gi unge innsikt og håp, og samtidig bidra til å sette ord på uro i møte med en urolig verden.

På scenen står Hannah Adolfsen Fjeldbraaten, Amina Mohamud, Arjan Nilsen, Christina Sleipnes og Jawad Aziz.

Samtale om unge og utenforskap

Før turnéstarten arrangerer Riksteatret og 22. juli-senteret en samtale med utgangspunkt i temaene i forestillingen.

Onsdag 16. september inviterer de til arrangementet «Ung og utenfor – uro i møte med en urolig verden» på 22. juli-senteret. Regissør og manusforfatter Toril Solvang-Kayiambakis skal delta i samtale med psykologspesialist og traumeforsker Mari Kjølseth Bræin og forfatter og foredragsholder Marco Elsafadi.

Under arrangementet skal det også vises utdrag fra den kommende forestillingen.