Hjem 2026 Utg 16-23.04.2026 Norsk bluesseier i Europa

Norsk bluesseier i Europa

Soul- og bluessangeren Adama Janlo vant European Blues Challenge.
Foto: Aigars Lapsa
Adama Janlo fra Sagene gikk helt til topps i European Blues Challenge - og setter norsk blues på kartet internasjonalt.
Adama Janlo fra Sagene gikk helt til topps i European Blues Challenge - og setter norsk blues på kartet internasjonalt.

Janlo vant sist helg European Blues Challenge sammen med bandet sitt. Seieren regnes som en betydelig anerkjennelse – både for henne som artist og for norsk bluesmiljø.

European Blues Challenge er en av Europas viktigste scener for nye bluesartister og moderne uttrykk innen sjangeren. Arrangementet går årlig på rundgang i ulike europeiske land, og årets finale fant sted i Katowice i Polen – en by med sterke bluestradisjoner.

Til sammen deltok 24 artister og band fra hele kontinentet. Etter flere runder var det Janlo som til slutt stakk av med seieren.

– Utdelingen er en stor anerkjennelse, ikke bare for meg, men for hele det norske bluesmiljøet, sier hun til Utrop.

Sanger med internasjonalt potensial

Janlo, som har røtter i Gambia og er oppvokst på Sagene i Oslo, har på kort tid etablert seg som en markant ny stemme på den europeiske musikkscenen. Med kraftfull vokal, tydelig formidling og personlig låtskriving kombinerer hun moderne uttrykk med dype musikalske røtter. De siste årene har hun spilt for fulle hus over store deler av Norge, med flere utsolgte konserter.

I løpet av året står hun på plakaten til flere anerkjente festivaler, blant annet Bergenfest, Notodden Bluesfestival og Suwalki Blues Festival i Polen.

Med albumet A Free Woman tar Janlo et nytt kunstnerisk steg. Publikum kan vente seg konserter preget av energi, sterke tekster og dynamisk samspill.

– Dette er musikk med nerve, sjel og tilstedeværelse, levert av en artist i sterk framdrift og med tydelig internasjonalt potensial, sier hun.