Hjem Nyheter Notis Bærum vant integrerings- og bosetningsprisen 2018

Bærum vant integrerings- og bosetningsprisen 2018

Årets integrerings- og bosetningspris ble delt ut av integreringsminister Jan Tore Sanner (t.h.) under IMDis integreringskonferanse. Bærum-ordfører Lisbeth Hammer Krog mottok prisen.
Foto: IMDi
Kommunen vant prisen for sitt gode arbeid med bosetting og integrering av flyktninger.
Kommunen vant prisen for sitt gode arbeid med bosetting og integrering av flyktninger.

Utdelingen av prisen skjedde under integreringskonferansen arrangert av  Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) onsdag 13. februar.

Ordfører Lisbeth Hammer Krog mottok prisen for Bærum.

– Vi blir så inspirert av dette, sa hun i sin takketale.

I IMDis begrunnelse fremheves kommunens prosjekt Globale Bærum, som er et samarbeidsprosjekt mellom næringslivet, frivillighet, sosialt entreprenørskap, NAV og kommune. Slik skal Bærum bidra til at 1000 innvandrere får jobb i løpet av de neste tre år.

Inspirere andre
Arbeidet og tiltakene som kommunen har opprettet når det gjelder bosetting og kvalifisering av flyktninger og innvandrere har overføringsverdi til andre kommuner.

– Vi håper mange kommuner lar seg inspirere av det gode arbeidet i Bærum kommune og prioriterer tett og forpliktende samarbeid med næringslivet og frivilligheten fremover. Det er ingenting som er viktigere for integreringen enn at vi lykkes med å få flere innvandrere i arbeid. Jeg vil takke Bærum kommune for å vise vei på dette området, sier Libe Rieber-Mohn, direktør i IMDi.

FAKTA

Om prisen

Bosettings- og integreringsprisen (tidligere kun bosettingsprisen) ble opprettet og delt ut av IMDi for første gang under integreringskonferansen i Bergen i 2008. Prisen har siden den gangen blitt delt ut årlig. Ni andre kommuner har vunnet prisen tidligere: Vadsø, Levanger, Kristiansand, Kragerø, Molde, Hammerfest, Drammen, Grimstad og Trondheim. For første gang i år fikk befolkningen anledning til å medvirke til kåringen ved å stemme på sin favoritt.

(Kilde: imdi.no)