
I løpet av første halvår mistet 2.087 migranter livet i forsøket på å ta seg sjøveien til Spania, sier en gruppe som jobber for migranters rettigheter.
I løpet av første halvår mistet 2.087 migranter livet i forsøket på å ta seg sjøveien til Spania, sier en gruppe som jobber for migranters rettigheter.
Latest posts by NTB (see all)
- Norsk Redaktørforening ber om flere svar fra Hans Rustad - 12.10.2026
- Ap-duell om byrådsledervervet i Oslo - 12.10.2026
- PST: Grov vold på nettet kan føre unge inn i radikalisering - 08.10.2026
Ifølge gruppen Caminando Fronteras er antallet omtrent det samme som i hele fjor. Sammenligner man med første halvår i fjor, er tallet fem ganger så høyt.
Det er også det høyeste antallet i første halvår siden Caminando Fronteras begynte å telle i 2007. 90 prosent av dødsfallene skjedde i 57 forlis på ruten til Kanariøyene. Ankomstene til øygruppen i Atlanterhavet har økt kraftig etter at patruljeringen i Middelhavet ble trappet opp sent i 2019.
Blant de døde er det registrert innbyggere fra 18 land, hovedsakelig i Vest-Afrika.
– Det har vært et fryktelig år, sa den spanske gruppas representant Helena Maleno på en pressekonferanse onsdag.







