Hjem Nyheter Nytt Anklager Norsk Folkehjelp for vrengebilde

Anklager Norsk Folkehjelp for vrengebilde

Pakistanere som sender ut sine slektninger uti verden har dermed flere pengekilder.
Foto: Scanstockphoto
Stort behov for mottaksplasser og strategisk tenkning er grunnen til at private aktører har tatt over asylmottaksmarkedet. Det sier Ahmed Bozgil i Hero Norge AS. Norsk Folkehjelps anklager er feil, mener han. 
Stort behov for mottaksplasser og strategisk tenkning er grunnen til at private aktører har tatt over asylmottaksmarkedet. Det sier Ahmed Bozgil i Hero Norge AS. Norsk Folkehjelps anklager er feil, mener han. 

Tidligere i uka sa generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Liv Tørres, til Dagbladet at det har blitt nesten umulig for ideelle aktører å drive asylmottak i Norge. Grunnen er blant annet hard konkurranse fra de private, hevdet hun. 

Det har fått administrerende direktør Ahmed Bozgil i Hero Norge AS til å reagere kraftig. 

– Tørres gir et fullstendig vrengebilde av virkeligheten. Norsk Folkehjelp har ikke tapt terreng på grunn av konkurranse. Helt siden 2005 har det foregått en massiv oppbygging av behovet for mottaksplasser i Norge. Etterspørselen har vært mye større enn tilbudet. Dermed ikke vært noen reell konkurranse i mottaksmarkedet, sier han til Dagbladet.

Man må ikke glemme at drift av asylmottak er en viktig inntektskilde for Norsk Folkehjelps øvrige aktivitet.

Robust organisasjon
I den grad det har vært konkurranse, har den utspilt seg på boligmarkedet og i form av organisasjonsbygging, forteller Bozgil.

– Vi har bygget oss opp som en robust organisasjon med betydelig kompetanse, det er slik vi har vunnet fram. Det syns jeg Norsk Folkehjelp burde ha respekt for. De bør gå i seg selv og se hva de kan gjøre bedre, framfor å skylde på oss private, sier han.

– Og vi har også tapt konkurranser mot Norsk Folkehjelp på pris, der vi i utgangspunktet hadde lagt oss på et relativt lav prisnivå. Man må ikke glemme at drift av asylmottak er en viktig inntektskilde for Norsk Folkehjelps øvrige aktivitet. De driver ikke i null, de bare tar ut utbytte på andre måter enn oss, legger han til.

I fjor hadde Hero Norge driftsinntekter på omlag 419 millioner kroner, og et resultat på rundt 15,3 millioner. 14,7 millioner ble tatt ut i utbytte, samme sum som de to foregående årene. Dette ifølge Dagbladet.