Beate Gangås, Likestillings- og diskrimineringsombud:
Hijabbruk sett ut fra likestillings- og diskrimineringslovgivningen.
Berit S. Thorbjørnsrud, Institutt for kulturstudier og orientalske språk / religionsforsker:
Hijabens rolle og betydning gjennom historien.
Hajra Tajamal, psykologistudent, tidligere nestleder i Muslimsk Studentsamfunn:
Hvilken rolle har hijaben for likestilling ut fra mitt perspektiv?
Tordis Borchgrevink, Institutt for Samfunnsforskning, sosialantropolog /forsker:
Hijaben – i strid med likestillingen?
Konferansier: Ali Esbati, tidligere kronikk- og debattredaktør i Klassekampen
Etter innledningene blir det åpen debatt.
Arrangementet er gratis. Det vil bli servert kaffe/te og kake.
Trenger du tilrettelegging så si fra ved påmelding.
Påmelding: pamelding@LDO.no
Påmeldingsfrist: 4. mars
Tid: Fredag 6. mars, kl. 13.00 – 15.30
Sted: LDO, Grensen 5, Oslo
Er det norske boligmarkedet tilpasset den omfattende arbeidsinnvandringen fra Øst-Europa?
Hvilke utfordringer melder seg når fri arbeidsmobilitet i EØS-området møter nasjonale boligmarkeder?
Vi inviterer til Fafo-seminar tirsdag 22. mai 2012, kl 09.00-10.30 i Fafos lokaler i Borggata 2B på Grønland i Oslo.
Muslimsk Studentsamfunn inviterer deg til temakveld om skjebnen, ved Qamar Ali.
KS Oslo i samarbeid med Oslo kommune ved Utviklings- og kompetanseetaten og Enhet for mangfold og integrering inviterer alle interesserte til frokostmøte med presentasjon av aktuelle rapporter
Rødt Sagene inviterer til åpent møte med temaet klasseenhet og etnisk mangfold. Innlederne er historiker Knut Kjeldstadli og rådgiver i Likestillingsombudet, Claus Jervell.
Det er et spørsmål som ofte stilles fra arbeidsgivere og ansatte. Vi har satt sammen et seminar som kan gi svar på noen av utfordringene.
Romfolkets ambassade er et midlertidig kulturhus oppført på Tullinløkka i Oslo. Ambassaden vil huse et åpent kulturarrangement i perioden 25.03- 08.04.
Senter for islam og Midtøsten-studier (SIMS), i samarbeid med forskningsnettverket Religion i pluralistiske samfunn (PLUREL) inviterer til åpent seminar.
Gjesteforelesere skal snakke om hvordan Norge jobber for å hjelpe kvinner og hva innvandrerkvinnene selv kan gjøre.
Kommer du i kontakt med somaliere i jobben eller i hverdagslivet ? Er du interessert i å vite mer om dem, om deres kultur og bakgrunn?



Kommenter denne artikkelen
Kommentarer
skrevet av Saber Rahimi 02.03.2009 23:33
La oss gjøre Kvinnernes Internasjonale Kampdag til en protest mot det Iranske regimets seksuelle apartheid.
Den 8. mars, Kvinnernes Internasjonale Kampdag, nærmer seg. Denne dag er den internasjonale dag for protest mot alle former for undertrykkelse og diskriminering mot kvinner. For å markere dagen vil Worker-communist Party of Iran" (WPI) og "Equal Rights Now" – Organisasjonen oppfordre til å fordømme Den Islamske Republikken i Iran for dens systematiske kvinnefjendlighet og seksuelle apartheid. videre oppfordrer vi til politisk isolasjon av regimet som en solidaritetserklæring med kvinnernes frihetsbevegelse og det iranske folk.
I dag er apartheid ikke lenger ensbetydelig med rase-apartheid, men med den seksuelle apartheid som utøves av regimer som i Den Islamske Republikken i Iran. Dette regimet har intensivert, legalisert og forsterket undertrykkelsen av kvinner ved hjelp av lovgivning og retslige systemer. Like fra begynnelsen har regimet iverksatt obligatorisk tilsløring som en fysisk barriere til å isolere og adskille kvinner fra menn, og har gjort det med brutal maktanvendelse, herunder syre i ansiktet på utilslørede kvinner, samt fengsling og pisking av kvinner som overtrådte reglene. Akkurat som det tidligere, rasistiske apartheid-regime i Sør Afrika har det også inført adskillelse i busser, på arbejdsplaser og i hele det offentlige rom.
Foruten adskillelse, tilsier seksuel apartheid å tvinge kvinner tilbake til hjemmet. Kvinner er utelukket fra mange aktiviteter. De har ikke adgang til sportsplaser. I henhold til Sharia-lov er kvinner menns eiendom og har ikke andre plikter enn å tjene deres manlige 'voktere' og passe mann og barn. Kvinner kan kun arve det halve i forhold til menn og deres vitnedom er kun det halve verd. Kvinner kan knapt få skilsmisse uten deres menns samtykke, mennene derimot kan skille seg fra deres koner uten grunn og enda uten deres tilstedværelse. Kvinner har ingen ret til å reise, arbeide, studere og så videre uten deres mannlige 'vokters' tillatelse. En voksen kvinnes giftermål er ikke gyldig og kan ikke registreres uten hennes fars godkjennelse. Seksuelle forhold utenfor ekteskap straffes med døden ved steining, en yterst brutal henrettelsesmetode. Enhver protest mot seksuel apartheid og kvinners slave-lignende forhold imotekommes med brutalitet. dessuten har regimets propaganda-apparat gjort ytmykelsen og utnyttelsen av kvinner til hverdags-rutine.
I lyset av disse barbariske realiteter bør Den Islamske Republikk i Iran stilles over for den samme offentlige avsky og fordømmelse som det Sør Afrikanske apartheid-regimet ble. Den institusjonaliserte og legaliserte kvinneundertrykkelse i Iran er tilsterkkelig grunn til å forlange internasjonal politisk isolasjon av dette middelalderlige regimet. Den organiserte og brutale undertrykkelse av Irans kvinner er nok til å forlange makthaverne i Iran stilles for en internasjonal domstol under anklage for forbrytelser mot menneskeheten. Den grosumme situasjonen for kvinner er grunn nok til å forlange slutt på dette regimet.
Humanisme må og skal fordømme Den Islamske Republikken i Iran. Den politiske isolasjon av apartheid-regimet i Sør Afrika i begynnelsen av 1990-årene er et eksempel på at forente anstrengelser fra folk over hele verden kan lykkes med å avskaffe et menneskefjendlig regime. Den Islamiske Republikken i Iran må og skal stilles for den samme fordømmelse. Enhver imøtekommelse av dette regimet tjener kun til å stabilisere det på bekostning av det iranske folks liv og rettigheter.
Den 8. mars oppfordrer WPI og ERN til solidaritet med likhetsbevegelsen i Iran. I løpet av de siste 30 år har bevegelsen mot seksuell apartheid vunnet frem på universiteter og i skoler, på fabrikker og arbeidsplaser, i familien og på gaten. Denne bevegelse er i sterk vekst og forsterkes til stadighet. Ifølge offisielle, iranske statistikker blir hundretusener av kvinner og unge hvert år arresteret og straffet for ikke å bære hijab. Ofte blir de pisket. Dette viser ikke bare regimets urettferdighet og undertrykkelse, men også den enorme motstand. Appellen mot kvinners situasjon under det reaksjonære islamske regime er også en appell mot bruk av terror og middelalderlige metoder.Likestilling for Iranske kvinner er samtidig en opfordring til likestilling for kvinner i alle land og samfund som styres av politisk Islam og Sharia - og dermed en styrkelse av kvinnernes likerettsbevegelse internasjonalt.
Den 8. mars oppfordrer vi alle til å støtte kvinnernes frihetsbevegelse i Iran ved å kreve stop for politiske relasjoner til Den Islamske Republikken i Iran og et stop for seksuel apartheid. -
Organisasjonen mot Kvinnediskriminering i Iran (Equal Rights Now)
Irans Arbeiderkommunistiske parti Utenlandsorganisasjon (WPI)
http.www.equal-rights-now.com
http.www.wpiran.org
mars2009.