Advertisement
Advertisement
Eminol | Norway | Sweden | Denmark | Sikunews | Hindi | Tamil | Polsk
Det ble arrangert demonstrasjon mot regjeringens asylpolitikk tidligere i år.
Taperne i asyldebatten
Asylsøkerne er taperne i Soria Moria II. De rødgrønne går inn for en strengere asylpolitikk.
Publisert: 23.10.2009 08:22
Av Saroj Chumber
Under hele valgkampen hørte vi om asylsøkere, og fikk inntrykk av at de nærmest var i ferd med å invadere Norge. I en tv-debatt fortalte utenriksminister Jonas Gahr Støre at det er 20 millioner mennesker på flukt i verden. Det viser at «asylstrømmen» ikke består av lykkejegere som vil utnytte det norske velferdsystemet.

Frihetsberøvelse
Den samme regjeringen snakker nå om internering av de som har fått avslag på søknaden sin, men prøver å gjemme seg bak ord som «frihetsberøvelse».

Mens regjeringen flekser sine muskler for å vise folk at de er like tøffe som Fremskrittspartiet i asylpolitikken, får de ros av Frp. Når Frp begynner å gi ros istedenfor ris i asylpolitikken, er det grunn til bekymring. Bekymringen er at Norge er i ferd med å forlate sin humanitære tilnærming i asylpolitikken.

Håpløst for papirløse
Samtidig viser tall fra Statistisk sentralbyrå at det bor omtrent 18.000 papirløse innvandrere i Norge. Mange har fått avslag på sine asylsøknader, men kan ikke returneres til hjemlandet på grunn av krig eller konflikter.

Mange av de ureturnerbare har helseproblemer, noen alvorlige skader. Nå åpner Kirkens Bymisjon et helsesenter for å hjelpe disse menneskene. Helsesenteret må ha skjult adresse og ikke engang pressen fikk adgang til et møte organisasjonen hadde om senteret.

Uviss skjebne
Samtidig får Kirkens Bymisjon kritikk av statssekretær Libe Rieber-Mohn i Arbeids- og inkluderingsdepartementet. Hun mener at slike tilbud vil hindre retur av asylsøkere som har fått endelig avslag.

Vi ser også at et søskenpar har søkt kirkeasyl i Holmlia kirke. De har fått avslag av Utlendingsnemda, til tross for at de er er født og oppvokst i Norge. Skjebnen til mange ureturnerbare blir en trist tilværelse, der de må leve i skjul og redsel.

Vurder amnesti
Mange retrunerer ikke selv om regjeringen strammer inn regelverket og setter igang tiltak som «frihetsberøvelse».

Kanskje er det mer humant å gi amensti til mange av disse, som skal bli i Norge uansett.

E-postaddresse
Ditt navn
Kategorier Nyheter Kulturnytt Det skjer
Format Ren tekst HTML
Intervall Daglig Ukentlig Månedlig
Språk Norsk
Morsmål (valgfritt)

Skriv inn teksten fra bildet:
Share/Save/Bookmark



Kommenter denne artikkelen

Ditt navn:
Emne:
Kommentar: (kun tekst, HTML ikke tillatt)
 
Skriv inn teksten fra bildet:
 


 

Kommentarer

Taperne
skrevet av Bjørga Aune 23.02.2010 20:18

Det er ikke de som søker asyl i Norge eller andre steder som er taperne. Nei, taperne er de som befinner seg i fattigdom i hjemlandet og ingen muligheter har til å reise å søke asyl.

Asyl
skrevet av Gus Gus 04.03.2010 10:45

Det har klaret blitt verre og være flyktning i Norden og Europa med sine grenser,men vi må vell spørre oss hvem er skyld i konflikten,vi har har vært med og forårsakt denne suppa,disse mennskene befinner seg i,nemlig på flukt.Vi ropte Hurra for Irak krigen,hva blev skapt død og sult,neste bestiling Afganistan,akkurat det samme,igjen flyktninger fra kriget,nå barn.Hvem er ikke redd for sine barn,vi glemmer så lett som Norske,vi hadde jo Sverrige under kriget.Stell dere spørsmålet igjen Hvorfor, i steden for blindt og jage flyktninger og kaste ved på bålet,når vi er med på og lager branner rundt omkring i verden som vi ikke greier og slukke,vi er i krig ,ja Norge med våre allierte,og det drepes og slaktes,så forstå hvem sitter med ansvaret,for flyktningene jo igjen vi,det er viktig og si, denne hetsen er vi ikke med på når det gjelder flykninger og innvadring,og slutt og komme med enkle populistiske og enkle løsninger,som ut med dere,eller send dem tilbake,gå ikke i den fella

flyktninger
skrevet av Bjørga Aune 04.05.2010 13:11

Slutt å sammenligne Nordemenn som flyktet til nabolandet Sverige under 2. verdenskrig. Svenskene tok imot dem, de ble registrert og måtte jobbe og da freden kom returnerte 99% tilbake til Norge.
Det ble sagt for en 10-12 år siden, at de som kom hit som krigsflyktninger skulle vende tilbake når det ble fred i hjemlandet. Dette har ikke skjedd. Vi tok imot 6.ooo flyktninger fra Kosovo, som kunne flyktet til nabolandet Albania, som de etnisk hører sammen med.