Hjem Nyheter Nytt – Skal ikke blande seg i navnevalg

– Skal ikke blande seg i navnevalg

Ap-politiker Abdullah Alasabeeehg er en av de som reagerer kraftig på Njåstads uttalelser.
Foto: Oslo kommune/Sturlason
Stortingsrepresentant for FrP, Helge Andre Njåstad, møter nå sterk kritikk fra flere hold etter sin Muhammed-kritikk. Ap-politiker Abdullah Alsabeehg (bildet) er en av de som reagerer kraftig på uttalelsen, melder Bergensavisen.
Stortingsrepresentant for FrP, Helge Andre Njåstad, møter nå sterk kritikk fra flere hold etter sin Muhammed-kritikk. Ap-politiker Abdullah Alsabeehg (bildet) er en av de som reagerer kraftig på uttalelsen, melder Bergensavisen.

Frp-politikeren uttalte på Facebook at han syntes det er skremmende at Muhammed er blitt det mest populære guttenavnet i Oslo i etterkant av publiseringen av navnestatistikken.

Alsabeehg, som er utdanningspolitisk talsperson for Arbeiderpartiet i Oslo bystyre, reagerer sterkt på Njåstads uttalelser og mener at det blir galt å gjøre navnestatistikken om til en politisk sak.

– Han vet åpenbart ikke mye om hvordan situasjonen er i Oslo. Han går til angrep på det flerkulturelle Oslo. Det er jo slik at rundt 40 prosent i Oslo-skolen har minoritetsbakgrunn. Likevel har Oslo-elevene noen av de beste skoleresultatene på den nasjonale prøvene, bedre enn i Njåstads hjemfylke Hordaland, sier Alsabeehg til Bergensavisen.

– Samsvarer med holdningsundersøkelse
Nestleder i antirasistisk senter, Ervin Kohn, er også en av de som reagerer på navnekritikken.

– At Njåstad lar seg skremme av folks navnevalg samsvarer godt med HL-senterets (Senter for studier av Holocaust og livssynsminoriteter) undersøkelse fra i fjor om velgernes holdninger til jøder og muslimer. Frp topper begge. 73,5 prosent av Frps velgere har fordommer mot muslimer vs 34,1 prosent i velgermassen som helhet. Det hadde vært å ønske at Frp hadde tatt resultatene av HL-senterets undersøkelse mer på alvor, uttrykker Kohn, som også er leder for Det mosaiske trossamfunn, ovenfor Bergensavisen.

I 2017 var det 102 barn som fikk Muhammed (eller lignende varianter av navnet) som sitt fornavn.