
Foto: Presse
- Siraj ny styreleder i Presis Infra - 10.04.2026
- – Koranen pålegger ikke bruk av niqab - 10.04.2026
- Sikter mot statsministerstolen - 09.04.2026
Til sammen er det innvilget 10.260.000 kroner til ulike tiltak i 2025 hvor formålet var å fremme deltakelse og integrering i samfunn og arbeidsliv blant personer med innvandrerbakgrunn i Norge. Herav gikk det omtrent én million kroner til arbeid mot negativ sosial kontroll, æresmotivert vold, kjønnslemlestelse og tvangsekteskap.
Vanskelig å avdekke
Bystyrerepresentant Arina Aamir Sheikh (H) mener mørketallene knyttet til negativ sosial kontroll er stor.
Hun reagerer på at det har kommet mange handlingsplaner, tiltak og midler, men at tallene over tilfeller av negativ sosial kontroll likevel fortsetter å øke. Nylig ble hun drapstruet etter henne synspunkter om hijab, norskpakistanere og Midt-Østen.
– Vi som jobber i politikken erfarer at våre tiltak ofte bidrar til å avdekke mer sosial kontroll, men bidrar for lite til å faktisk hjelpe dem som trenger det mest. Når så mange mangfoldsrådgivere er ansatt i skolene er dette samtidig med på å senke terskelen for å si ifra om man opplever noe som ikke er greit, sier hun til Utrop.
– Vi avdekker en del, men det gjøres lite. Få saker kommer opp, og ender ofte uten at man kommer videre. Fortsatt er det mange som utsettes for tvangsekteskap og vold i nære relasjoner. Koner, søstre og barn får sin frihet innskrenket, sier hun.
Regjeringen strammet til
I mai 2025 lanserte regjeringen den nye handlingsplanen Sjef i eget liv – styrket innsats mot negativ sosial kontroll og æresmotivert vold (2025–2028). Planen inneholder 29 tiltak innenfor innsatsområdene rettsvern, forebygging, kompetanseheving i tjenesteapparatet og ufrivillige utenlandsopphold.
Regjeringen sendte før sommeren 2025 et lovforslag til Stortinget som gjør det ulovlig å sende barn ut av landet mot sin vilje til skadelig utenlandsopphold.
Lovforslaget vil også gjøre det lettere for ulike offentlige tjenester å samarbeide.
– Folk skal være trygge på at de kan leve frie liv i Norge. Folk skal være trygge på at de får hjelp i de ordinære tjenestene, men vi har også tjenester med spisskompetanse, sa arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng til NRK i høst.
Synlighetsarbeid
Ingjerd Karstensen, rådgiver i Røde Kors-telefonen som mottok en million kroner, sier IMDi-midlene har vært avgjørende for synlighetsarbeidet.
– Vi har brukt midlene til å finansiere to nasjonale kampanjer og en digital strategi, som gjør at vi er til stede på sosiale medier som Instagram, TikTok og Snapchat, sier hun til Utrop.
I fjor nådde kampanjen Etterlatt i utlandet 1,1 millioner unike brukere.
– I tillegg fikk vi over 20.000 unike besøkende til nettsiden vår. En annen kampanje, Dobbeltliv, hadde 8,53 millioner visninger og 39.800 besøkende.
Hun forteller om gode tilbakemeldinger.
– Kampanjen om etterlatte gjorde at flere tok kontakt med oss om muligheten for dette ved ferie i opprinnelseslandet. I Dobbeltliv lagde vi en test der man kunne «teste seg» om man levde doble liv. Mange tok testen og gikk inn på chatten for å diskutere svarene.
Føler at de svikter sine egne
– Unge vi har vært i kontakt med, som opplever vold eller negativ sosial kontroll, føler at de svikter sitt eget miljø hvis de snakker med en tredjepart. Mange tror også at dette kun skjer i innvandrermiljøer.
– Vi snakker mye med ungdommene om at vold i nære relasjoner skjer overalt, uavhengig av religion, etnisitet eller kultur. I fjor hadde vi sju saker som omhandlet etniske nordmenn fra lukkede trossamfunn – en klar økning fra 2024. Vi kan ikke viske ut alle som har disse opplevelsene, sier hun.
Viktig satsingsområde
IMDi-direktør Libe Rieber-Mohn sier til Utrop at negativ sosial kontroll er et viktig satsingsområde, og at de avverger tvangsekteskap hver år.
– Vi ser dette som en alvorlig utfordring for samfunnet, fordi det rammer grunnleggende rettigheter og frihet. Samtidig har det stor betydning for tilliten mellom mennesker, likestilling og integrering. IMDi har ansvar for å bidra til at vi som bor i Norge kan leve frie og selvstendige liv. Alle må selv få velge utdanning, arbeid, partner og deltakelse i samfunnet.
Flere prosjekter har fått midler til tiltak mot kjønnslemlestelse, negativ sosial kontroll og æresmotivert vold, samt til forebygging av ufrivillig utenlandsopphold.
– Negativ sosial kontroll og æresmotivert vold krenker menneskers grunnleggende rettigheter. Det er ødeleggende både for ofrene og for samfunnets mulighet til å lykkes med integrering. Derfor er dette en viktig oppgave for oss.
– Hvert år avverger vi tvangsekteskap og skadelige reiser til utlandet, og hjelper personer som utsettes for streng kontroll og vold. Vi jobber med å spre informasjon om hvordan utsatte kan finne hjelp, og med å øke kompetansen i det ordinære hjelpeapparatet. Blant annet i skole, helsetjenester, NAV og barnevernstjenesten, sier hun.
– Innsatsen må følges opp
LIM-leder Sarah Gaulin mener det er svært viktig at arbeidet mot negativ sosial kontroll og æresrelatert vold følges opp og prioriteres tydeligere.
– At både IMDi og statsråden løfter dette feltet og setter det inn i en større sammenheng, betyr mye for dem som står i utfordringene og for organisasjoner som arbeider tett på målgruppen, sier hun til Utrop.
Hun ser på ordningen som et positivt bidrag og ser frem til hvordan den kan styrke innsatsen videre.
– Stor kompetansebehov
LIM jobber i følge Gaulin bredt med tematikken og belyser flere sider av negativ sosial kontroll.
– Vi løfter frem både personlige erfaringer, familieperspektivet og de større samfunnsmessige rammene. Samtidig representerer vi et mangfold som ikke alltid er like synlig blant organisasjoner på området, noe som gir oss bred tillit i ulike miljøer.
Etter at LIM har bidratt i dokumentarer og offentlig samtale om temaet, har Gaulin merket økt etterspørsel etter kompetanse.
– Flere tar kontakt for å dele egne erfaringer og søke råd. Det viser at behovet for kunnskap, synlighet og trygge aktører fortsatt er stort.
Vanskelig å bryte med egne miljøer
IMDi-direktør Rieber Mohn forteller at mangfoldsrådgivere rapporterer om økning i antall saker som omhandler negativ sosial kontroll og æresrelatert vold.
– Hvorvidt dette skyldes at flere rammes eller om det er flere som tør å søke hjelp vet vi ikke. Det er vanskelig å si noe om det totale omfanget fordi mørketallene er store.
Videre deler IMDi Sheikhs bekymring om sannsynligvis store mørketall.
– Langt fra alle kommer dit at de tar sjansen på å betro seg til hjelpeapparatet. For en del kan det ha store konsekvenser å bryte med familie og kulturelle eller religiøse æreskodekser. Slik skal det ikke være. Alle som bor i Norge har rett til å leve frie og trygge liv. Derfor fortsetter vi arbeidet mot negativ sosial kontroll med full styrke.
– Søk råd hos myndighetene
Sterke og skadelige strukturer trenger kraftfulle motsvar, sier Rieber-Mohn.
– Unge jenter og gutter skal vite at de har norske myndigheter i ryggen når de søker råd og veiledning, eller vil bryte med ufrihet. Arbeidet mot negativ sosial kontroll og æresrelatert vold er på ingen måte over, og problemene blir ikke borte av seg selv. Allikevel er det viktig å anerkjenne at det hjelper med målrettet innsats fra myndigheter og frivillige organisasjoner.
Listen over samtlige mottakere for 2025:
SKEIV VERDEN – Skeiv kompetanse intro – 500.000
SKEIV VERDEN – Åpen og trygg – 400.000
INFO123 – Kontaktpunkter mot KLL og NSK; i samarbeid med NKVTS – 600000
OSLO RØDE KORS – Røde Kors-telefonen om negativ sosial kontroll og æresrelatert vold – 1.000.000
BEATUS CRAS – Et liv uten vold – mentoring og informasjonskampanje for østeuropeiske kvinner 250.000
BEATUS CRAS – På vei mot integrasjon – implementering av kurs i andre språk – 400.000
DEN NORSKE HELSINGFORSKOMITE – Forebygging av negativ sosial kontroll overfor personer fra Nord-Kaukasus – 250.000
MENNESKERETTIGHETSAKADEMIET – Vinn, vinn! Unge flyktninger møter voksne mentorer med samme språk og kultur – 600.000
EQUALITY – Norsk Nok (Rapportering år 1) – 700.000
MIR – Et liv uten frykt og tvang – 250 000
HJELPEKILDEN NORGE – Fra kontrollert til integrert – 350.000
Norske kvinners Sanitetsforening – Ressursvenn – 1.000.000
TUSMO ASSOCIATION – Monteropplæring for flerkulturelle ungdommer – 500.000
CLAP ALONG AS – Forebygge kulturrehabilitering blant norsk-somaliere – 400.000
Tverrkulturell helseinfo (THI) – Forebygge kjønnslemlestelse and styrke foreldrerollen blant minoriteter – 600.000
MENNESKERETTIGHETSAKADEMIET – Frihet, JA! 2025-2026 – 700000
RADIO AMERICA LATINA – Gjennom våre øyne – Radioserie av og om innvandrerkvinner og deres situasjon – 350.000
MINOTENK – MINORITETSPOLITISK TENKETANK – Psykisk og seksuell helse – 250.000
SELVHJELP FOR INNVANDRERE OG FLYKTNINGER (SEIF) – LOS- La Oss Snakke – 700.000
RÅDET FOR KULTURKOMPETANSE I FOREBYGGENDE ARBEID (RKF) – Bruk av “change agents” i dialogbasert forebyggendearbeid – 460.000






