
Foto: Redningsselskapet
- Norsk barnebokinstitutt-ansatt vil ha flere flerkulturelle ledere - 30.11.2023
- Godt naboskap som motvekt til hat - 30.11.2023
- Selverklært «islamhater» kan bli neste statsminister - 29.11.2023
– Som redningsmann på redningsskøyta i Hellas har jeg fått være med på noe stort og meningsfylt. Jeg er stolt over jobben vi gjorde der og over å få denne medaljen, sier maskinsjef Helge Reppe til Redningsselskapet.
Under oppdraget var redningsskøyta bemannet med tre fra Redningsselskapet og tre fra Politiet.
– Samarbeidet har vært helt fantastisk, og hele teamet var suverent, sier Reppe, som tjenestegjorde i halvannet år i Hellas.
– Stor betydning
Politiets medalje for internasjonal tjeneste ble delt ut av assisterende politidirektør Håkon Skulstad i en høytidelig seremoni i Fanehallen på Akershus festning torsdag. Alle som har tjenestegjort på RS «Peter Henry von Koss» i Hellas og på «Siem Pilot» i Italia har mottatt medaljen. I 2016 fikk ti mannskaper fra Redningsselskapet medaljen.
Generalsekretær Rikke Lind i Redningsselskapet understreker hvor stor betydning utenlandsoppdraget har hatt for organisasjonen.
– I løpet av to år i Hellas reddet vi over 6 000 mennesker. Det bekrefter at Redningsselskapets innsats nytter. Jeg er stolt av jobben som mannskapet på redningsskøyta i Hellas utførte, og at innsatsen deres blir lagt merke til og satt pris på, sier Lind.